نقد کتاب صبح باران زده

صبح باران زده

"صبح باران زده" آخرین کتاب شعر رضا شاکر اردکانی است  که این روزها سومین چاپ آن به بازار نشر عرضه شده است. این شاعر نسبتاً پرکار اردکانی، پیش از این دو مجموعه شخصی مثل "چمن آفتاب" و "شهیدان عشق " و جندین جنگواره ادبی مثل "رنگین کمان عشق"،" یاس های احساس"، "شقایق های پرپر" ، و "شاهکار آفرینش" را که حاوی  اثار  شاعران اردکان است  در کارنامه اش دارد.


او اما  این بار گزیده ای از غزلیات تازه اش را در این کتاب گرد آورده  و ویژگی خاص آن دوری از شعار و نزدیک شدن به شعور است. غزلیات "صبح باران زده" عمدتاً یکدست  و روان اند و مخاطب را با خود همراه می سازد.  شعرهای این مجموعه به نوعی نگرش و جهان بینی شاعر به موضوعات  پیرامونی اش را می رساند. ایدئولوژی او مبتنی بر صداقت، مهربانی، عشق پاک، انتظار، زندگی،  و حتی مرگ است.

بیا شاعر ! از مهربانی بگو/ سخن از سر همزبانی بگو

مبادا بپرهیزی از عشق ناب/ غزل در هوای جوانی بگو./  ص10

شاعر حتی در تلقین مفهوم رستخیز، با ترجمه زیبای آیات روشن قران، شاهکاری  چون غزل" قیامت" را می آفریند:

زمین تکان بخورد آسمان تکان بخورد/ ستون قرص جهان ناگهان تکان بخورد.

ستارگان همه  در تیرگی  فرو بروند/ خزان خزان  دل این آسمان تکان بخورد/ص42

و در این آشفته حالی روزگار،  به همروزگانش نهیبی عارفانه می زند که:

گل های باغ روشن عرفان فسرده اند/ افسوس این زمانه کسی بوسعید نیست./ ص61

اعجاب تشبیه  در اشعار این کتاب را در تشبیه اشک به دانه انار که نشان از خون گریستن است می توان مشاهده کرد که متاسفانه تصاویر  و تشابیه بدیعی چنین را کمتر در این کتاب می بینیم.

کنار من بنشین همقطار همراهم/ بریز اشک بیا دانه کن انار جدید./ ص19

 رنگ آمیزی در " صبح باران زده" قابل اتکاست  و میتوان این مجموعه را کتاب طبیعت نیز نامید چراکه شعرها و ابیات زیبایی در ترسیم بهار، باران، کویر، دریا و ... ارائه داده است  اما از این میان، واژه  باران و  تصویرهای مرتبط با آن، بیشترین بسامد را  دارا می باشد: ابیاتی  و پاره هایی مثل:

بارانی است ناحیه چشم های من/ ص13

چو باران بگیرد در آفاق عشق/ غزل های رنگین کمانی بگو./ ص10

و دانه دانه ی باران تو را به من نرساند./ ص15

خود را نشان نمی دهد آیینه بهار/  بر این کویر خسته که باران نمی زند./ ص 17

با چشم های روشن سرشار انتظار/ بارانی از ستاره کشیدم قشنگ بود./ ص 34

شاکر اردکانی  در کنار شعرهای آزاد و زیبایش،  شاعر ارزش هاست و در این سالها نشان داده که همواره یاد همرزمان شهیدش را به نیکویی گرامی می دارد و این کتاب او نیز سرشار است از اشارات های مستقیم و گاه غیر مستقیم به شهید و شهادت :

باران غزل آینه را باز ببارد / وقت است که با یاد شهیدان بنشینیم./ ص37

کاشکی این دل آشفته به سامان می شد/ آب و تاب غزلم باز دوچندان می شد.

بیت بیت غزلم لاله نمایش می داد/ دل من همنفس بوی شهیدان می شد./ ص38

تا یک بهار تازه پدید آورد شهید/  تابی به گیسوان زمان داد مثل گل./ ص40

پرپر شدن لاله که مضمون کمی نیست/ تا چند ز خال و قد و قامت بنویسم. / ص 32

در این کتاب 128 صفحه ای، اما  لغزش های کوچک و سهل انگاری هایی نیز به چشم می خورد که از تیررس نقادان و نکته پردازان ادبی به دور نمی ماند. مثل لغزش های نحوی در  حذف" را مفعولی" در این ابیات:

با تلنگرهای جدی می دهد روحم [را ]تکان/ خیمه تنهایی ام را تا به صحرا می برد. /ص56

تصویرهای خشک خیابان، دلم [را ]شکست./ ص62

شور و شوق دلم  [را ] توان فهمید/ از تکان های شانه ام امشب./ص 76

باران سرود تازه خود [را ] دانه دانه خواند./ ص83

باران که میهمان درختان باغ شد/ آواز عاشقانه ی خود [را ] شاعرانه خواند./ص 83

همچنین گاه به ترکیب های نامناسب و تصویرهای مبهم و گنگ برمی خوریم و یا  چینش کلمات و واژگان را هنرمندانه در نمی یابیم:

می توان آیینه شد پژواک دریا را نوشت./ص 54

به هرکجا برسی آفتی، ثمر سوزی/ ترحمی نکنی میوه های کال مرا./ ص63

گرفته است مجال مرا به زرق و به برق/ مگو که بال من این است این وبال من است./ ص68

هرچند اختیار کند ظاهرم سکوت/ پیوسته آه از جگرم شعله می کشد. / ص81

"صبح باران زده" تنها یک مورد لغزش وزنی دارد که بی تردید اشتباه  حروف نگاری در آن رخ داده است و باید در ویراست های بعدی اصلاح گردد:

ادامه یافت تکاپوی روشنم چون گل / ولی خزان رسید و پریشان و زردشدم.ص102

مطالعه دقیق و تورق این کتاب را که توسط انتشارات قداست اردکان ودر  سال  1391  منتشر شده است به علاقمندان شعر و ادب توصیه می کنیم.

این مطلب در صفحه ادبی روزنامه همشهری ویژه استان یزد مورخ 2 بهمن 91 منتشر شده است.

/ 41 نظر / 49 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ذبیح جلیلی

هر که را دور کنی دور و برت می آید ! از محبت چه بلاها به سرت می آید بنشینی دم در کوچه قرق خواهد شد بروی جمعیتی پشت سرت می آید تا که در دسترسی از تو همه بی خبرند... تا کمی دور شوی هی خبرت می آید ! دل به مجنون شدن خویش در آیینه نبند صبر کن ، عاشق دیوانه ترت می آید !! من آشفته به پای تو می افتم اما... موی آشفته فقط تا کمرت می آید !!!! خون من ریخت نیفتاد ولی گردن تو گردن من به مصاف تبرت می آید روز محشر هم اگر سوی جهنم بروی یک نفر ضجه زنان پشت سرت می آید... کاظم بهمنی

ذبیح جلیلی

سلام استاد منم بچه ی یزدم که دستی تو غزل دارم یه سری به وب من بزنید

شعر فاطمی

مهـلـــــت ارســــــال آثــــــــار: 16لغـــــــــــایــــــــــت 28 اســفـــنـــــــــــد مــــــــــــــاه 1392 مــوضـــوعـــات فـــراخــــــوان: سبـک زنـــدگی فــاطمــی، بهـــار فاطمــی، حضــرت زهرا(س) و ولایت اشعـــار هیئتـی (مــداحی و مــولودی) در مـدح حضــرت زهـــــرا (س) کـودک و نـوجوان و امامزادگان، حلقـه های معـرفـت ،زیـارت و تـوسـل، آرامــش بــهـاری، نـذر و امــامـزادگان تفسیــر عمـلـی ســوره ی کـوثـر آدرس دبیــــــرخـــــــانـــــــــه: مشهد، بین میدان تختی و پل خاکی، ابوسعید، دبیرخانه کنگره شعر فاطمی تلفکس: 8412535 -0511 آدرس الکترونیـک: www.awqaf-razavi.com // sher@awqaf-razavi.com پیامک: 5000298888 جوایز نفـرات بـرتــر: نفر اول کمک هزینه حج عمـره به مبلغ بیست میلیون ریال نفر دوم کمک هزینه حج عمره به مبلغ پانزده میلیون ریال نفر سوم کمک هزینه حج عمره به مبلغ ده میلیون ریال و هفت کمک هزینه عتبات عالیات

فراخوان شعر و نثر ادبی فاطمی

فراخوان شعر و نثر ادبی فاطمی با محوریت سبک زندگی فاطمی موضوعات: بهار فاطمی، حضرت زهرا و ولایت، سبک زندگی فاطمی، امامزادگان تفسیر عملی سوره کوثر، نذر و توسل نفر اول: 20 میلیون ریال نفر دوم: 15 میلیون ریال نفر سوم: 10 میلیون ریال 7 برگزیده : 4 میلیون ریال تلفکس: 05118412535 آدرس: sher@awqaf-razvi.ir مهلت ارسال: 4 فروردین 93 سامانه پیامکی: 5000298888 اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری خراسان رضوی

فراخوان شعر و نثر ادبی فاطمی

فراخوان شعر و نثر ادبی فاطمی با محوریت سبک زندگی فاطمی موضوعات: بهار فاطمی، حضرت زهرا و ولایت، سبک زندگی فاطمی، امامزادگان تفسیر عملی سوره کوثر، نذر و توسل نفر اول: 20 میلیون ریال نفر دوم: 15 میلیون ریال نفر سوم: 10 میلیون ریال 7 برگزیده : 4 میلیون ریال تلفکس: 05118412535 آدرس: sher@awqaf-razvi.ir مهلت ارسال: 4 فروردین 93 سامانه پیامکی: 5000298888 اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری خراسان رضوی

شعرناب

شعرناب مجموعه اشعار فارسی شاعران معاصر و شاعران جوان ادبیات، بزرگترین پایگاه ادبی شعر فارسی ،پارسی،زبان، مقدم شما شاعر وهنرمند گرانقدر را گلباران می نماید. http://www.sherenab.com

زارعی

سلام جناب احرامیان پور . از دوستان دانشگاهی برادرتان حمیدرضا هستم . شماره همراهش را می خواستم . از بچه های بندر دیر استان بوشهر .

شهریار شفیعی

سلام جناب احرامیان پور وقتتون بخیر و خوشی خدمت رسیدم در این باغ الماستون خوشحال میشم تشریف بیارین و لینک شدین ممنونم از مهرتون :)

خیلی احتیاط کنید

برخی افراد منتسب به گروه های فشار در نظر دارند تا از مجرای حوزه هنری به انجمنهای ادبی یزد نزدیک شده از وجهه و اعتبار چندین ساله آنها نزد اهالی فرهنگ و هنر برای منافع شخصی سود جویی کنند بخصوص جلسات شهرستان ادب را خیلی مواظبش باشید که دشمن زیاد دارد